"Tek yol budur deriz; bilmez miyiz ki bir noktadan geçebilen doğrular kadar yol vardır."

(Thoreau)
Çarşamba, Ekim 10, 2012

Sahip Olmak ya da Olmak

Izmir Karsiyaka'da bir "simit cafe"de oturuyorum. Sincapla babasi berbere gitmisler, onlari bekliyorum. Önümdeki masada simit var, ince belli bardakta açık çay var ve bir kitap var; daha ne isterim :)

Okudugum kitabin adi "Sahip Olmak ya da Olmak". Erich Fromm'un ilk kez 1976'da yayinlanmis olan kitabi. Ben ilk kez 1993'de alip okumusum. Giris sayfasina not etmisim, oradan biliyorum. O yildan beri kac kez okudum bilmiyorum. Ne zaman elime gecse tekrar okurum.

Bu kez baskaydi. Bu kez daha önce altini cizmedigim pek cok satirlari cizdim. Bu kez daha önce üstünkörü gectigim pek cok satiriyla aydinlandim. Ayni Walden'da oldugu gibi, kitap ayni kitapti ama yeni seyler anlatmaya baslamisti. Bazen kitaplara oluyor böyle seyler...

Konu sadece sahip olmak ya da olmak degil.
Dünyaya sahip olmanin penceresinden ya da olmanin penceresinden bakmak...
Ögrenmenin,
hatirlamanin,
konusmanin,
okumanin,
otorite uygulamanin,
bilmenin,
inanmanin
ve sevmenin,
daha dogrusu bütün eylemlerimizin
bir "sahip olmak" hali var, bir de "olmak" hali.

Diyor özetle Erich Fromm.

Kitaptan alinti yapmayacagim; cünkü neresini alintila(ma)yacagimi bilemiyorum. Zaten gecmiste baska yazilarin icinde bahsettigim kisimlari da var. Yazarin kitabin girisinde yaptigi üc alinti var. Tadimlik niyetine onlari yazacagim :

"Yapmaya giden yol, olmaktan gecer." (Lao-Tse)

"Insanlar ne yapmalari gerektigini degil, ne olduklarini düsünmelidirler daha cok" (Meister Eckhart)

"Ne kadar azsan, yasamini ne kadar az görkemli kurmussan, o kadar cok seyin vardir demektir ve görkemsiz yasamin o denli büyüktür." (Karl Marx)

"Sahip Olmak ya da Olmak" i (Ingilizce özgün adi "To Have or To Be?") okumadiysan tavsiye ederim. Okuduysan, tekrar okumani da... Bilirsin, olur böyle seyler; bazen kitaplar degisir. Öyle sorular sor(dur)maya baslar ki, sen de güzellesmeye baslarsin ;)

6 yorum:

 1. Son kitabımı yeni bitirdim ne alsam diyordum bu yazıyı okudum. Bu kitabı okuyacağım inşallah.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Guzel paylasım ..ictenlikli...tesekkurler

  YanıtlaSil
 3. hemen listeme ekledim, bu adamı çok duydum ama sanırım hiç okumadım henüz. ilk bu kitabını okuyayım :)

  YanıtlaSil
 4. harika bir tavsiye oldu. elimdeki kitap bugun biter, ben de ne okusam diye dusunurken cevap senden geldi.

  YanıtlaSil
 5. "Ne okusam?" diyenler icin Erich Fromm'un okunmaya deger pek cok baska kitabi daha var. Sevme Sanati, Özgürlükten Kacis, Rüyalar Masallar Mitoslar aklima ilk gelenleri. Zaten Erich Fromm da Sahip olmak ya da Olmak'ta pek cok yerde "bu konuyu x kitabimda detayli olarak anlatmistim" diyerek diger kitaplarina kapilar aciyor. Yalniz Türkce cevirileri bazen yorabiliyor, Ingilizce'lerini okumak daha iyi olabilir.

  YanıtlaSil
 6. Ben de "SEVMEK DOKUNMAKTIR" adli kitabini okumustum.Mukemmel!

  YanıtlaSil