"Tek yol budur deriz; bilmez miyiz ki bir noktadan geçebilen doğrular kadar yol vardır."

(Thoreau)
Perşembe, Ocak 10, 2008

Malta: Balıkçı Tekneleri

Malta'da fotoğrafını çekmeyi en sevdiğim şeylerden birisi balıkçı tekneleri. (Diğeri eski evler...)
Luzzu olarak bilinen tekneler sarı, mavi, kırmızı, beyaz ve yeşilin canlı tonlarında boyanmışlar. Bir çoğunun ön tarafına ayrıca iki göz resmi çizilmiş. Gözlerin -bizde olduğu gibi- koruyucu işlevi olduğuna inanılıyormuş. Adanın en ünlü balıkçı kasabası olan Marsaxlokk'u özellikle tekneler yüzünden görmeyi çok istiyorum. Ama bir çok başka yerde de onlara rastlamak mümkün... Bazıları turistik işlerde kullanılsa da, luzzuların çoğu hala balıkçılıkta kullanılıyormuş.

Bu fotoğrafta ortadaki tekne adaya ilk geldiğimizde Spinola Koyu'nda gördüğüm ilk "luzzu"lardan biri:Bunu da Sliema-Gzira civarında Manoel adacığı ile kıyı arasında gördüm:"Peki ya koruyucu gözler?" diye soracak olursanız, onlar da şöyle bir şey :)

Fotoğraf: Foxypar4

5 yorum:

 1. Bu ada sen anlattikca yasanasi, dertsiz, tasasiz cennet gibi geliyor gözüme!! Hatta senin gibi minicik bir de bebegin varsa daha ideal bir deneyim olamaz herhalde...

  Göz ve koruma inanci saniyorum bir cok kültürde farkli bicimlerde yer aliyor. Ama denizin sagi solu belli olmaz!! Tepesi atti mi...Cok fena bir firtina deneyimim var Evren!!! Ucaktan falan korkmazsin denizde ciddi ciddi sallandin mi!! Tüm balikcilar, denizciler hep güvende olsunlar insallah!!!

  Malta turizm birimi (artik bakanlik var midir oralarda bilemiyorum, o yüzden birim dedim genel olarak)sana bu yazilarindan dolayi tesvik vermeli :))

  Sen geliyorsun, ben gidiyorum Ankara'ya. Buzzzz gibiymis aldigim haberlere göre!! Brrr!!

  Güzel bir Malta günü dilerim sizlere...

  YanıtlaSil
 2. FOtoğraflar çok nefis...BU kış havasında ilaç gibi geldi Evren ciğim :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Ayça, Hande,
  Beğenmenize sevindim. Dün döndük.
  Burası bıraktığımız gibi :))
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. ne güzel fotograflar bunlar böyle.insanin icini isitiyor...

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Işıl,
  Tekneler çok fotojenik de ondan, yoksa ben iyi bir fotoğrafçı sayılmam :)

  YanıtlaSil