"Tek yol budur deriz; bilmez miyiz ki bir noktadan geçebilen doğrular kadar yol vardır."

(Thoreau)
Perşembe, Aralık 06, 2007

Buyrun burdan yakın!

Reklam vaaaar, reklam vaaaar!

Kimisi yaratıcı ellerden çıkma, ince zeka ürünü... Öylelerine televizyonda, dergilerde veya sokakta rastladığımda bir sanat eserine bakar gibi bakmayı severim.

Ama kimi reklamlar da var ki, tüm yaratıcılığına rağmen yaptığı tüketiciyi yanıltmak ve tüketimi körüklemekten öteye gitmiyor. Bu iki kavramı "tüketiciyi ikna etmek"ten ayırmak gerektiğini düşünüyorum. İşte öyle reklamları görünce de "Dikkat! reklam" demeden duramıyorum. Reklamcılar kusura bakmasın lütfen...İşte böyle bir reklam. Sadece ince kelime oyunuyla değil (Oh, two! --> O2 -->Oksijen) , sigara paketlerinden yükselen hava kabarcıklarıyla da ürün ile temiz, taze hava arasında bir bağlantı kurulmak istenmiş. Bir ürünü tüketiciye sunduğunun tam tersiyle pazarlamak ne derece dürüstçe ? Ben çok düşünmeme rağmen, yasaklar sebebiyle sigara içmek için en soğuk havalarda bile açık havada sigara tüttüren tiryakilerden başka bir bağlantı kuramadım :)

İşte o yüzden "dikkat!reklam" diyorum. Bu kategoride kötü reklam ifşaatlerim devam edecek...

3 yorum:

 1. O2 adli iletisim firmasinin reklam felsefesi, rengi hatta, baloncuklari bile ayni bu reklam afisinin. Icerdigi yanlis mesaj yani sira, burada cok ciddi bir ESINLENME de söz konusu ki O2'nun hukuki mercileri belki duruma el atarlar. Cünkü O2 icin imaj zedelenmesine, yanlis mesaja, iliskilendirmeye de sebep verebilir bu reklam afisi

  YanıtlaSil
 2. Haklısın Ayça, ben de ilk gördüğümde O2'nun bir reklamı sanmıştım. Hatta bir an iki firma arasında bir bağlantı mı var diye düşündüm (Ortak bir kampanya vb.)
  Bu da işin başka bir yönü...

  YanıtlaSil
 3. Arkadaşım özlettin kendini...10 gündür şehir dışında olduğumdan blogları gezememiştim. Bİr de baktım yeni yazılar eklenmiş...Öpüyorum...

  YanıtlaSil