"Tek yol budur deriz; bilmez miyiz ki bir noktadan geçebilen doğrular kadar yol vardır."

(Thoreau)
Pazartesi, Mart 14, 2011

Uzmanindan oyun ve oyuncak üzerine görüsler

"Ebeveynlerin sürekli ve aktif olarak cocugun ilerleme kaydetmesi icin caba harcamalari gerekli degildir. Cocugun "tesvik edilmesi" gerekmez. Fiziksel ve ruhsal olarak uygun sartlar saglandiginda cocuk kendiliginden gelisme gösterecektir. ...
"Günlük yasamimizda mutfak esyalari disinda nelerin oyuncak olabilecegi konusunda kafa yorarsak görecegiz ki, "oyuncak" kavramini carpici sekilde genisletmek mümkündür. Oyuncak sadece oyuncak magazalarindan aldigimiz seyler degildir. Cocugun gözünde oyuna uygun görünen her sey oyuncaktir. 
...
Farkli kültürlerdeki cocuklarin oyun sirasinda ayni tipik davranislari gösterdigini belirledik. Elbette kültüre bagli farkliliklar da var. Avrupa'da bir cocuk doldurma ve bosaltma icin plastik kaplar ve kumu kullanirken, Afrikali bir cocuk cömlek kaplari ve topragi, Bali'li bir cocuk ise ici bosaltilmis kabaklari ve kabak cekirdeklerini kullanir.
...
 
Dr. Remo H. Largo. Tip ve gelisim pediatrisi okumus. Zürih cocuk hastanesinde Büyüme ve Gelisme bölümünü 30 yil boyunca idare etmis ve oradan emekli olmus.  Bebeklik, cocukluk ve okul yasi cocuklari üzerine bir cok bilimsel calisma ve kitaba imza atmis. Hepsinden önemlisi 3 cocuk ve 4 torun sahibi. Alintilar kendisiyle Spiel und Zukunft adli sitede yapilmis, "Das Kind und sein Spiel verstehen" (Cocugu ve Oyununu Anlamak) adli röportajdan. Daha pek cok sey anlatiyor Dr. Largo. Oyunun ögrenmedeki öneminden, ebeveynin oyundaki rolünün ne olmasi gerektigine dek...Sayfanin yapisi sebebiyle röportaja direk link veremiyorum. Sitede bu isimle aratinca karsiniza cikar mutlaka. Kitaplarini takibe aliyorum.  


  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder