"Tek yol budur deriz; bilmez miyiz ki bir noktadan geçebilen doğrular kadar yol vardır."

(Thoreau)
Salı, Mayıs 03, 2011

Bazi tehlikeler asikardir, bazilari degil...


Posteri ilk kez sincabin anaokulunda gördüm. Birinci fotografin üzerinde "Bazi tehlikeler asikardir" yaziyor. Ikincinin üzerinde ise "Bazilari degil."
Düsündürücü. Irkiltici.

Bayern Eyaleti'nin cocuklari bilgisayar oyunlari ve genel olarak medya tüketiminin olasi zararlarindan korumak icin hazirladigi bir web sayfasinin ve projenin tanitim posteri bu. Web sayfasi burasi

Cocuklarin bilgisayarda yaslarina uygun oyun aliskanliklari gelistirebilmeleri icin sitede anne-babalara  verilen 12 ipucu söyle:
 1. Ilgi gösterin.
 2. Cocugunuzla konusun.
 3. Birlikte oynayin.
 4. Bilgisayar kullanimi konusunda ortak kurallar belirleyin.
 5. Hangi yasta ne kadar süre oyuna izin verilecegine dikkat edin.  (4-6 yas arasi cok az süre ve mutlaka ebeveyn esliginde, 7-10 yas: 30-45 dk.arasi, 11-13 yas: 60 dk, 14 yasindan itibaren günlük maksimum süre yerine haftalik medya tüketimi süresi bütcesi verin) Her durumda siz teklif etmeyin, cocugunuzun kendiliginden ilgi gösterecegi yasa kadar bekleyin.
 6. Oyunun cocugunuzun yasina uygun olup olmadigina dikkat edin. (Internette bu türden degerlendirmeler ve yas sinirlari aciklayan siteler var)
 7. Kendiniz örnek olun. Kendi medya kullaniminizi sorgulayin ve cocugunuza iyi bir örnek sergileyin.
 8. Baska vakit gecirme alternatifleri sunun. Bilgisayar oyunlarina "cocuk bakicisi" görevi yüklemeyin.
 9. Bilgisayar oyunlarini ödül ya da (yoksun birakmayi) ceza araci olarak kullanmayin.
 10. Diger ebeveynler ile bilgi ve tecrübe alisverisinde bulunun.
 11. Cocugunuzun bilgisayar aliskanliklarindan rahatsiz oluyorsaniz harekete gecin. Rahatsiz olmanizi gerektiren 4 belirti: Ev ödevi gibi gündelik görevlerini ihmal etmesi, zaman duygusunu kaybetmesi, yasitlariyla tüm kontagini kaybetmesi, baska etkinliklere ilgisini kaybetmesi.
 12. Cocugunuzu internet üzerinden kisisel bilgiler paylasmamasi konusunda uyarin. 

4 yorum:

 1. Bu yazinin ciktisini alip babamizin bilgisayarina yapistirmam lazim!

  YanıtlaSil
 2. Poster gerçekten etkileyici ve düşündürücü...

  YanıtlaSil
 3. Offf, televizyon da, bilgisayar oyunları da beni çooookkk yoruyor; zaten ben bakmam da, yanımda ekranın açık olması bile yoruyor. Hiç televizyon izlemediğim için kızım da 20 aylık olmasına rağmen misafirlikte bile açık televizyona dönüp de bakmıyor bile. Umarım, umarım, umarım (40 kere söyleyeyim de olsun) bilgisayar oyunlarına da aynı şekilde iltifat etmez.
  Sakin insanım, çabuk sinirlenmem ama çocuğum bilgisayar ekranına kilitlenirse elimden bir kaza filan çıkabilir, anne-çocuk güven duygusu zedelenebilir. Offf, başıma gelmesin ne olurrr!

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, sitenizi yeni keşfettim. Bu yazılarınızda bir çok insanda farkındalık yaratıyorsunuz ve bu çok sevindirici birşey.
  Benim de oğlumun büyüme sürecinde günlük niyetine yazdığım bir blog var. Çocuk gelişimi ve eğitimi de ilgi alanıma giriyor.
  Waldorf Girişimi'ni duymuşsunuzdur. Türkiyede yeni bir yapılanma içindeler ama henüz bir anaokulu yok. Almanya'da durum nedir? Neler yapıyorlar? Bildiklerinizi paylaşır mısınız? Teşekkürler

  YanıtlaSil